Bazalt Taşı

Anasayfa / Bazalt Taşı

Bazalt Taşı
Yapısı gereği siyah renkli olan bazalt, volkanik kaya kütlelerinden birisi olarak değerlendirilmektedir. Siyah renkli ve oldukça sert bir kayaç olduğundan bahsedebiliriz. Bu özellikleri neticesinde her yerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Sert ve dayanıklı bir taş olduğundan dolayı geçmişten beri kaldırım taşı, yapı taşı, köprü malzemesi olarak birçok alanda uygulanmaktadır. Ülkemizde özellikle de volkanik dağların olduğu noktalarda bazalt taşına sıkça rastlayabilmekteyiz. Dünyanın neredeyse pek çok noktasından bazalt taşı çıkarılabilir. Bazalt özellikle şehirlerin dış mimarisini bayındır etmekte kullanılmaktadır çünkü oldukça sert ve dayanıklıdır. Bundan dolayı uzun süre kullanılabilmektedir.

Bazalt Taşının Kullanım Alanları
Bazalt taşının en fazlaca kullanıldığı alan yapı ve inşaat sektörü olmasına karşın kendisine mutfaklarımızda da yer vermekteyiz. Bazalt taşı örneğin pek çok et lokantasında servis tabağı olarak tercih edilmektedir. Bu sayede siz etinizi yerken bile sıcak kalmasını sağlayan faktör bazalt olmaktadır. Gelelim asıl kullanım alanı olan yapı ve inşaat sektöründeki yerinden bahsetmeye. Bazalt taşı en fazla: asfalt, beton, yapı kimyasalları ve izolasyon sektöründe özelliklerinden dolayı tercih edilmektedir. Bazalt taşının mevcut olduğu alanlarda ziftin içerisinde bulunan taşın da yine aynı şekilde bazalt taşı olması gerektiğini söyleyebilmekteyiz. Bazalt taşını en sıklık ile tercih eden sektörlerin başında ise beton santralleri gelmektedir. Bu santraller çimentonun içine agrega diye tabir edilen bazalt taşını bulundurmaktadır. Lüzumlu olan öteki malzemeleri bilgisayar kontrolüyle istenilen oranlarda ilave ederek hazır beton üretimini gerçekleştirirler.

Bazalt Taşının Özellikleri
Volkanik kökenli bazalt taşının pek çok farklı ve avantaj sunan özelliklerinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Renk, dok ve şiddet yönünden kullanıma müsait halde bulunan türlerinden bazalt küp taşı da birçok alanda kullanılmaktadır. Parke taşı, döşeme, kaplama, bordür, oluk taşı, adım taşı ve har puşta taşı seçenekler arasındadır. Bu taşlar, mimari tasarımlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Zamanı yapıtlarda değişik amaçlar güdülerek kullanıldığı için farklılık amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmaya devam edilmektedir. Siz de pek çok farklı özelliğinden faydalanmak amacıyla bazalt taşını tercih edebilirsiniz. Birçok yönden avantaj sağlayan bir taş türüdür.
Aydınlatma Metni Tedarikçi Aydınlatma Metni Güvenlik Kamerası Aydınlatma Metni
kayseri bazalt bazalt kayseri