Bazalt Taşı Kullanım Alanları

Anasayfa / Bazalt Taşı Kullanım Alanları

Bazalt Taşı Kullanım Alanları
Bazalt halk içinde oldukça fazla bir şekilde duyulan bir kayaç olmasının yanında pek çok kişi bazaltın nasıl bir kayaç türü olduğunu tam anlamıyla bilmemektedir. Bazaltın nerelerde kullanıldığını bilmemektedir. Bazalt gabro taş familyalarından gelen önemli bir taş olup özellikle de günümüzde niteliklerinin özelliğinden dolayı sıklıkla tercih edilmektedir.

Bazaltın Özellikleri
Bazaltın en mühim özelliği volkanik kayaç olmasıdır. Yanardağların püskürtmeleri sonucunda oluşmuştur. Diğer taşlara göre en belirgin özelliği sert bir yapıya haiz olmasıdır. Dayanıklılığı ön planda olan bir taştır. Bazalt nerelerde kullanılır sorusu sıklıkla sorulmaktadır ve bazaltın dayanıklılık göstermesinden de çıkarılacağı sonuç üzere, pek çok alanda kullanımı mevcuttur. Dayanıklı olma özelliğine dayanarak yapı malzemesi olarak oldukça yaygın bir biçimde her alanda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Genel olarak köprü yapımlarında tercih edilmektedir. Kaldırım yapımlarında da tercih edilmektedir. Bazalt fazlaca, bolca bulunan bir kayaçtır. Kolay bulunur halde olması kullanım alanlarının genişlemesine yardımcı olmuştur. Granite oran ile daha çok tercih edilmesinin sebebi daha sert ve dayanıklı bir halde bulunmasıdır. Türkiye´de Diyarbakır, Urfa, Çorlu vs benzer biçimde belli başlı yerler olmak üzere birçok yerde bazalt taşının çıkarımı sağlanabilmektedir. Bazalt nerelerde kullanılır; Bu kadar çok çıkarılma bölgesine haiz olan bazalt vatanımızda her zaman için tercih edilmektedir. İnşaat sektöründe ise başlıca kullanımlar arasında yerini almayı başarmıştır.

Bazalt Taşı ve Kullanım Alanları
Bazalt inşaat bazında cam yünü ya da taş yünü olarak tanımlanmaktadır. Ancak aslına bakıldığı zaman bir doğal taş çeşidi madeni olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda endüstride çeşitli işlemlerden geçirilerek zenginleştirilmiş ve yalıtım malzemesi şekline getirilerek çalışmalara dahil edilmiştir. Bunların yanı sıra zemin döşemesi amacı doğrultusunda kaldırım ve küp taşı olarak tercih edildiğinden bahsedebiliriz. Diğer taşlara bakıldığı zaman onlara kıyasla daha çok sert bir yapıya haizdir. Dayanıklılığı her zaman ön plandadır. Fazlasıyla basit bulunan bir taş olduğu için her alanda tercih edilme sıklığı yüksek olmaktadır. Çok rahat bulunduğu için kullanım alanları da hızla artış göstermiştir ve genişlemeye de devam eden bir alana yayılım göstermiştir.
Aydınlatma Metni Tedarikçi Aydınlatma Metni Güvenlik Kamerası Aydınlatma Metni
kayseri bazalt bazalt kayseri